Belarus lideri Lukasenko Istanbul Anlasmalari baslama noktasi olabilir Son

Belarus lideri Lukaşenko: İstanbul Anlaşmaları başlama noktası olabilir – Son Dakika Dünya Haberleri

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, dikkat çekici ifadeler kullandı.

Rusya basınının bildirdiğine göre ilk olarak Rusya-Ukrayna savaşına değinen Lukaşenko, Ukrayna’da cephede bir “çıkmaz” yaşandığını belirterek, barış görüşmeleri için koşulların olgunlaştığını söyledi.

Lukaşenko, savaşın ilk haftalarında Türkiye’de Rus ve Ukraynalı yetkililer arasında görüşülen ön metinleri işaret ederek, “İstanbul Anlaşmaları Ukrayna müzakereleri için başlama noktası olabilir” diye konuştu.

Lukaşenko, konuşmasında nükleer tartışmalarına da değindi. 

Belarus lideri, “Rusya, Batı’nın eylemlerine misilleme olarak nükleer silahlarını kullanırsa kıyamet kopar” ifadesini kullandı.

Öte yandan Batı’nın sürekli olarak Belarus üzerinde uzay ve hava keşifleri yaptığını ifade eden Lukaşenko, “Belarus, sınırları yakınında haftada 50 Batılı casus uçağı sortisi tespit ediyor” açıklamasını yaptı.

Batı komşusu Polonya ile ilişkileri de değerlendiren Lukaşenko, “Polonya Belarus’tan saldırgan eylemler beklememeli” dedi.

Yine de tam operasyonel hazırlıktaki birkaç taburu, Rusya sınırında bulunan Vitebsk bölgesinden sınıra taşıdıklarını dile getirdi. Ukrayna sınırında olay çıkma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

Lukaşenko, 120 bin civarında Ukrayna askerinin Belarus sınırında konuşlandırıldığını açıkladı.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir