1713263098 Teleferik kazasinda sabotaj var mi

Teleferik kazasında sabotaj var mı?

Teleferik kazasında sabotaj var mı?

Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki Tünektepe Teleferik Tesisi’nde teleferik kazasına ilişkin sabotaj iddiaları gündemde yerini korurken uzmanlardan dikkat çeken açıklama geldi. İddialara “Her türlü şey sabotaja açıktır.” diye cevap veren uzmanlar, yeterli bulguların toplandığını ortaya çıkacağını belirtti.

1713263096 901 Teleferik kazasinda sabotaj var mi
Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanan Tünektepe Teleferik Tesisi’nde direklerden birisi devrildi.
Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 1 kişi yaşamını yitirirken 7 kişi de yaralandı. 
Teleferik kazasında otomasyon görevlisinin ifadesi: 159 kalem işten 19’u yapıldı
1713263096 299 Teleferik kazasinda sabotaj var mi
174 kişinin 23 saatte tahliye edildiği teleferik kazasıyla ilgili makine ile elektrik mühendisleri odaları, ortak açıklama yaptı.
1713263096 902 Teleferik kazasinda sabotaj var mi
Uzmanlar, kazanın kesin nedeninin tespitinin zaman alacağını söylerken sabotaj iddialarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.
1713263096 391 Teleferik kazasinda sabotaj var mi
Direklerdeki cıvatalara ya da sisteme sabotaj müdahalesini de değerlendiren MMO Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, “Her türlü şey sabotaja açıktır. O cıvataları biri gevşetir mi, bu her yerde mümkün. Bu şu anda tamamen farazi bir şey. Bulgu var mı, yok. O kısmı kriminal boyuta giriyor.” diye konuştu.
1713263096 602 Teleferik kazasinda sabotaj var mi
Atmaca, denetim yapan firmaların denetim karşılığında bir ücret aldığına dikkati çekti. Bu türden denetimlerin özellikle kamuya bırakılması gerektiğini vurgulayan Atmaca, “Söz konusu denetim olunca, bu piyasanın insafına bırakılamaz. Denetim kamusal alanda kalmalıdır.” dedi.
1713263096 66 Teleferik kazasinda sabotaj var mi
Ruhsat aşamasındaki uygunluğun sürekliliğinin ancak bakım ve periyodik kontrollerin eksiksiz yapılması ile mümkün olacağına vurgu yapan Elektik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, “Teleferik gibi tesislerin bakımlarının ve kontrollerinin TS EN 1709 standardına göre yapılması gerekmektedir. Bu standartta tüm aksamlar ile ilgili kontroller belirtilmiştir. Bu tesislerin aylık rutin bakımları dışında imalatçı firmanın belirlemiş olduğu dönemlerde yıllık ağır bakımları da yapılmalıdır. Hatta tesisin her gün çalışma öncesi ön kontrollerinin tesis operatörleri tarafından yapılması gerekmektedir.” dedi.
1713263096 411 Teleferik kazasinda sabotaj var mi
Tat, özellikle yaz aylarında sıklıkla kullanılan lunapark ve temapark gibi eğlence alanlarının da sıkı denetlenmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:
“Lunapark, temapark gibi özellikle yaz aylarında yoğun tercih edilen eğlence tesislerinde de riskli makineler mevcut. Bu cihazların bakım periyotları titizlikle takip edilmeli, periyodik kontrollerinin yapılması konusunda hassas davranılmalıdır. Günden güne elektrik yoğunluğunun arttığı bu tesislerde, istenmeyen yangın kazalarının önlenmesi için yangın koruma röleleri ve diğer yangın algılama ve otomatik söndürme sistemlerinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca bu sistemlerin düzenli kontrol edilip çalıştırılması da önemlidir.”
1713263096 10 Teleferik kazasinda sabotaj var mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir